Ezzel a témával érkezik férfi kliensem. Nem tudja, miért érzi magát kettészakadva egy kapcsolatban. Eljön az a pillanat, amikor ez a belső dinamika vezérli, és elkezdi szétszedni a kapcsolatot. Menjen vagy maradjon? Akarja vagy nem akarja ezt a kapcsolatot? Ezek a kérdések kavarognak benne.
Felnőtt én döntésképtelennek mutatkozik
Párkapcsolatokkal a háta mögött, amelyek azt mutatják, hogy van mintája a maradásra, most azt keresi, mi okozhatja az elindulást alkalomról alkalomra, miért nem tud maradni. Egy énrésze, amely bizalomvesztést élt meg anyja iránt, folyamatosan befolyásolja döntéseit. Gyermekkorában, amikor elkezdődött az anyatejről való leválasztás, családi minták miatt az anya engedett a nagymamának, hogy elvigye a kisfiút, így válva el az anyatejtől. Ez a történés mély bizalomvesztést okozott az anya iránt.
Bizalomvesztés és hitetlenség
Ez az énrész, amely a legnagyobb hitetlenséget mutatta, kifejezte: „Majd hiszem, ha látom.” Ez lett a tudattalan mantrája: nincs, aki átérezze az érzéseimet, nincs, aki visszatükrözze a személyemet, nincs, aki kielégítse az igényeimet, nincs olyan, aki elfogadja a lényemet, nincs olyan, akinek fontos vagyok. Így marad a magány, ezt ismerem. Egy másik rész pedig az apa mellett volt, mert ott úgy érezte, olyan menő, mint az apja.
A kettős működés magyarázata
Ez a két helyzet képet ad arról, miért is éli meg időről időre ezt a szétszakadást egy párkapcsolatban. Nem bízhat anyjában, mert elhagyta, és nemcsak a táplálékot vette el, hanem el is tűnt. A nő is eltűnhet, ha bizalmat szavaz és marad. Ezért inkább előre meglép, hogy ne fájjon az, ha netán elmenne valamikor. Így megkíméli magát a fájdalomtól. Ez az egyik oldal, amiért azt élheti meg, hogy indulnia kell egy kapcsolatból.
Rejtett düh és szeretet
Rejtett düh foglya, de a másik oldalon ott van a szeretet az anya iránt, amit nem mutathat ki. Így a mellette levő nővel is eljátszva ezt. Egy másik oldal ennek a széthúzásának az, ami a kliensben dúl, az ellenkező pólus: az az énrész, aki az apa mellett áll és csodálja az apját. A szülők elváltak, apa dühös anyára, mert kilépett a kapcsolatból. Ez egy nagyfokú dühöt mutat a nők iránt. Apa dühe a saját anyja iránt is, mert az ő szülei is elváltak. Így egy nőben sem lehet megbízni, mert elhagynak. Ismétli önmagát a történelem.
A kapcsolati kilépések háttere
Látva ezt a kettős működést, a kliens megérti, miért kell folyamatosan kilépnie egy kapcsolatból, amikor komolyra fordulna. Úgyis elhagynak, egy idő után minden nő lelép. Felismerte, hogy ez a két gyermeki része ott van ragadva egy-egy félelemben és dühben. Csak azután tud felnőtt énből döntést hozni, miután ez a két gyermeki része megnyugszik benne. Mert a felnőtt tudja, hogy maradhat egy kapcsolatban, mert nem feltétlenül muszáj a másik félnek elhagynia, és neki nem kell előre szaladnia, hogy megélje az elhagyást.
Gyermeki részek megnyugtatása
Haza viszi azt az ént, aki miatt ez a működés aktivizálódik. A másik része pedig az, amely csak a nők iránti dühén és bizalmatlanságon keresztül tud kötődni apához. Ez az én még felszabadult és csibész volt, erre az énre azért van szüksége, mert általa visz egy felszabadultságot és lazaságot a kapcsolatba, gyermeki örömmel tud jelen lenni. Tudja azt a felnőtt, hogy ennek az énnek a kezét fogva lehet önmaga egy kapcsolatban, nem a dühön keresztül kell szemlélnie a nőt, és utolsó sorban az apját se kell elárulnia, ha ő marad egy kapcsolatban.
Szülői minták hatása
Ez a két szülői minta késztette szétszakadásra a klienst. Egy gyermeknek szüksége van a szüleihez való kötődésre, mindegy, hogy milyen áron, ő kötődni akar. Ha így, hogy időről időre aláássa a saját kapcsolatát, akkor így. Tudni kell, hogy rendszer működése alapján csak olyan partnerekkel tud kapcsolatot létesíteni, akik biztosítják számára ezt a táptalajt. Mert ha egy biztonságosan kötődő partner lenne, akkor gyógyul a gyermeki rész.
Felnőtt megértés és gyermeki részek koordinálása
Felnőtt megértéssel tudja gyermeki részeit koordinálni. Így felnőtt részének nem kell a gyermeki tudattalan működésnek eleget tenni, és a szerzett sérülések hatására felhúzni a nyúlcipőt azért, hogy megfeleljen a családi dinamikának. Látta azt, hogy kézen fogva őket benne megnyugvásra találnak, végre felnőttként lehet jelen egy kapcsolatban lelkiismeret-furdalás nélkül, és maradhat is, ha azt szeretné. Teret engedhet egy olyan társ megjelenésének, aki biztonságosan kötődő, és mindketten felnőtt énből lehetnek jelen a kapcsolatban.
Végkövetkeztetés
Ez azért fontos megérteni, mert a családdinamika szerint, amiben eddig működött, csak olyan társat tudott választani, aki kompatibilis volt a gyermeki sérüléseinek újraéléséhez. Most azonban, a felismerései által, lehetősége nyílik arra, hogy gyermeki részeit megnyugtassa, és felnőtt énből hozza meg döntéseit, új alapokra helyezve a párkapcsolatait.