Ezzel a témával nagyon gyakran találkozom. Mind a férfiak, mind a nők között vannak, akik ezzel küzdenek. Most egy férfi szemszögéből szeretném bemutatni a családi dinamika működését és a hatásait a férfira nézve.
A férfi története
Az illető egy középkorú férfi. Újból azzal kellett szembesülnie, hogy nem elég jó, és az adott partner azt mondta, hogy ő nem tud többet adni neki, ezért inkább azt javasolta, hogy hagyják abba ezt a kapcsolatot.
A gyermekkor hatása
Ez rosszul érintette az illetőt, ezért megkerestük ennek okát. Figyelve a család történetét, eljutottunk a 4-5 éves kisfiúhoz, akinek a szülei elváltak, és őt az apai nagymamához vitték. A kisfiú azt élte meg, hogy ő nem elég jó, biztosan ő az oka a szülők válásának, és ezért dobták el, hagyták a nagyinál.
Heteken keresztül sírt, gyászolva önmagát. Ekkor a nagymama megelégelte, és azt mondta a fiának, hogy „gyere, vidd haza, mert ez a gyermek meg fog halni fájdalmában”.
A halálvágy
Mennyire jól látta a nagymama! Mert tényleg a kisfiú akkor ott azt gondolta, hogy jobb lenne meghalni, mert akkor a szülei a halottas ágyánál legalább látnák.
Ezt a programot jól elraktározta: „Nem vagyok elég jó, mindennek én vagyok az okozója, és jó lenne eltűnni és meghalni.”
A felnőtt kapcsolatok dinamikája
Minden kapcsolatában, amikor komolyra fordult a helyzet, ő eljátszotta ezt a szerepet. Inkább előre menekült, mert „nem vagyok szerethető, úgyis elhagynak, itt hagynak, így inkább láthatatlanná válok, mintha halott lennék”.
Amikor sikerül neki ezt a felállást létrehozni, a másik félnek megterhelővé válik a kapcsolódás, mert azt éli meg, hogy neki kell vigyáznia rá, és nagyon alkalmazkodnia kell, hogy nehogy olyan jelzéseket adjon, amelyek a partner felé azt mutatják, hogy nem elég jó, hogy mellőzve van. Ezáltal a partnerben elindul az elhagyási félelem, és visszahúzódik vagy menekül. Ez nagyon megterhelő a társ számára, és egy idő után elmenekül.
A megmentő szerep
A férfi azt is felismerte, hogy mindig olyan nőkkel tudott kapcsolódni, akiket valamilyen formában meg kellett menteni! Azért, mert rossz kapcsolatban voltak, vagy elnyomás alatt álltak a családban. Ő előszeretettel mentette őket, és túl teljesítve halmozta el őket minden területen, hogy végre valaki elismerje, mennyire jó és ügyes. Így szeretett volna végre egy olyan személy mellett maradni, aki értékeli őt.
Összegzés
Nagy fájdalom lett úrrá rajta, amikor felismerte saját működését, és azt, hogy ezen belül hogyan húzódik vissza a „halott” pozícióba, és hogyan tolja túl a megmentést és a költekezést a nő iránt, akit meg akar menteni, ezzel nagy terhet pakolva rá, mert az adok-kapok egyensúly felborul.
Összeszedte a 4-5 éves kisfiút, és figyelni fog, mikor kapcsolnak be a félelmek, mert felnőtt énjéből már tudja kontrollálni ezeket a félelmeket, és ki tud lépni a sors tévesztéséből.